Na sastanku HSRM, s temom prilagodbe poreznih propisa koji bi olakšali položaj naših radnika, kao prijedlozi buduće promjene proizašli su sljedeći zaključci.
1) Saboru RH predloženo je otvaranje postupka promjene međunarodnih ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i to da se načelo uračunavanja promjeni u načelo izuzimanja (T.J. SLIČNO KAO ŠTO JE S NJEMAČKOM).
PROMJENE BI TREBALE VAŽITI I RETROAKTIVNO (ZA RANIJE GODINE).
2) Da se u Zakonu i pravilniku o porezu na dohodak unese dodatna odredba koja će se odnositi na radnike migrante, njegovatelje, njegovateljice i ostale djelatnosti i to da im se prizna:
- a) putni trošak do mjesta rada u drugoj državi u potpunosti
- b) topli obrok u drugoj državi
- c) da se poreznopravni status u drugoj državi priznaje i u RH bez potrebe da se dodatno taj status upisuje u registre u RH (njegovateljice, njegovatelji).
- d) troškovi stanovanja
- e) dnevnice
- f) osobni odbitak da se prizna onako kako ga računaju druge države (PRIMJERICE, TERENSKI RAD ILI ODVOJEN ŽIVOT)
3)
3A) RETROAKTIVNA MOGUĆNOST PREUZIMANJE OPOREZIVOG DOHOTKA ONAKO KAKO GA JE UTVRDILA DRŽAVA IZVORA
(DJELOMIČNO POVEZANO S PRETHODNO NAVEDENOM STAVKOM 2F)
Dosad je uobičajen način utvrđivanja dohotka bio da se on utvrdi prema domaćim propisima, no od 1. siječnja 2019. omogućeno je da porezni obveznik preuzme oporezivi dohodak na način kako ga je utvrdila država izvora.
ZAHTJEVA SE DA TA MOGUĆNOST VRIJEDI I RETROAKTIVNO ZA GODINE PRIJE 2019., TE DA SE MOŽE KORISTITI KUMULATIVNO ZA VIŠE GODINA ZAJEDNO, PO UVJETIMA VEŽEĆIM NA DAN PODNOŠENJA DOBROVOLJNE PRIJAVE / PO SADAŠNJIM UVJETIMA.
Napomena: za odluku između primjene hrvatskih propisa i preuzimanja potrebno je napraviti izračun, te vidjeti što je za poreznog obveznika povoljnije i zatražiti povoljniji pristup.
3B) POREZNA OLAKŠICA ZA OBVEZNU DNEVNU PAUZU OD 0,5 SATA
U pregovorima bi trebalo u porezne olakšice (oslobođenje od poreza) svakako uključiti i dio dohotka koji se odnosi na neplaćenu, a obveznu dnevnu pauzu od 0,5 h.
U Hrvatskoj (i Sloveniji) se efektivno radi 7,5 sati, a plaćeno je 8 sati. U velikoj većini EU zemalja (uključivo Austriju i Švicarsku) se efektivno radi 8 sati, plaćeno je 8 sati, a obvezna polusatna pauza nije plaćena.
Niti u Italiji ne postoji obveza da poslodavac plati pauzu za odmor ili da ju uračuna u radni dan, međutim ugovor o radu može dati pravo na nešto bolje, stoga treba provjeriti uvjete ugovora.
POREZNA OLAKŠICA PO TOM OSNOVU (ZA ZAPOSLENE U AUSTRIJI I ŠVICARSKOJ) BI TREBALA IZNOSITI 6,25 % DOHOTKA (=0,5H/8H).
To je značajan iznos naročito ako se radi u zemljama, gdje su bruto plaće puno veće, a stope poreza znatno niže.
Evo ilustracije o kakvim se iznosima radi
(primjer 1: god. dohodak 47000 Eu – porez i prirez na pauzu za 6 godina = 5500 Eu
(primjer 2: god. dohodak 100000 Eu – porez i prirez na pauzu za 6 godina = 14000 Eu).
4A) 183-DNEVNO PRAVILO
U ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s Austrijom, Slovenijom, Italijom i Švicarskom stoji da Hrvatska ne bi trebala oporezivati one koji više od 183 dana borave u tim zemljama ako im je poslodavac iz tih zemalja, u kojima primaju dohodak i na njega plaćaju porez.
Trenutno hrvatska porezna uprava zanemaruje sve to, kaže da smo dužni plaćati porez tamo gdje nam je životni interes, a životni interes smještava u državu boravka obitelji.
Dodatne usporedbe radi: Pravilnik koji se odnosi na članove posade u međunarodnoj plovidbi koji imaju prebivalište i/ili boravište u RH. U njemu se ističe kako oni nisu porezni obveznici ako plove 183 ili više dana u godini za koju se utvrđuje obveza poreza na dohodak.
4B) OPROST POREZNIH OBVEZA ZA RANIJE GODINE, NOVI MODEL ZA IDUĆE GODINE
Veliki broj radnika migranata nije znao da je u obvezi podnositi porezne prijave od 2016. (ili od ranije).
Prijedlog je da se napravi oprost ljudima za protekle godine, a da se za iduće godine dogovori neki model dobrovoljnog ili prijavljivanja ino dohotka (dogovorom porezne s građanima, članovima sindikata).
4C) DA SE OPROSTI POLA DUGA ZA PRETHODNE GODINE
(jedna od alternativa za potpuni oprost duga opisan u 4b)
To bi značilo da se porezne obveze za ranije godine računaju na način sličan kako se sada računaju porez i prirez na inozemne mirovine, koje se po izračunu umanje za 50 %.
4D) OLAKŠICE ZA SVAKU GODINU
Kao što je već bilo usmeno dogovoreno s Poreznom upravom da se u izračunima poreznih obveza računaju osobni odbici za svaku godinu posebno, po uvjetima važećim na dan podnošenja dobrovoljne prijave / po sada važećim uvjetima.
4E) BEZ ZATEZNIH KAMATA NA DUG / BEZ PREKRŠAJNIH KAZNI
Kao što je već bilo usmeno dogovoreno s Poreznom upravom da u izračunima poreznih obveza nema zateznih kamata na dug niti prekršajnih kazni.
Hrvatski sindikat radnika migranata